Kształtowanie się ceny nabycia nieruchomości w okolicach Warszawy.

Jak kupić nieruchomość w Polsce będąc cudzoziemcem
19 maja 2020
Kształtowanie się ceny nabycia nieruchomości w Warszawie.
1 października 2020
Pokaż wszystkie

Kształtowanie się ceny nabycia nieruchomości w okolicach Warszawy.

W najbliższych tekstach przeanalizujemy kształtowanie się ceny nabycia nieruchomości w Warszawie i jej okolicach na podstawie wybranych trzech reprezentatywnych lokalizacji.

Pierwszym przedmiotem analizy przyjmiemy nieruchomości położone w mniejszych miejscowościach z wianuszka małych miasteczek poza administracyjnym obrębem Warszawy.

Kolejnymi w przyszłych tekstach będzie zona 2 czyli mieszkania w samej Warszawie – w jednej z dzielnic i mieszkanie w centrum Warszawy.

W ramach opisywanych sytuacji należy przyjąć, że średnia cena mieszkania w Warszawie oscyluje w okolicach 10000 zł/m2. Kluczowym aspektem wyboru nieruchomości jest jej dogodne położenie, które pozwala na swobodny dojazd do miasta jak i zapewnia infrastrukturę w pobliżu miejsca zamieszkania.

Jak to wygląda w mniejszych miastach?

Czy są one dobrze skomunikowane z centrum Warszawy i czy można kupić taniej mieszkanie nie rezygnując z szybkości dotarcia do centrum Warszawy?

Jako argumenty pozytywne, oprócz ceny metra kwadratowego która korzystnie odbiega od średniej Warszawskiej ceny, możemy przeanalizować lokalizację naszej nieruchomości  pod kątem szybkości dojazdu – na trasie szybkich dojazdowych kolejowych linii, które przedstawiają się w rejonie warszawskim następująco:

Dojazd koleją z Sulejówka do Warszawy trwa ok 30 minut , z Legionowa do Warszawy – 22 minuty, z Pruszkowa – 32 minuty, Otwock – 44 minuty, Piaseczno – 36 minut. Ponadto stacja końcowa jest dobrze skomunikowana warszawskim transportem miejskim a dostanie się w wybranie miejsce w Warszawie nie stanowi większego problemu. Nie należy zapominać że po drodze kolei istnieje wiele stacji pośrednich które ułatwiają płynne poruszanie się po całej aglomeracji.

Nie należy zapominać, iż Warszawa kończy budowę obwodnicy aglomeracji która w znaczący sposób ułatwia transport, a także odciążą drogi miejskie od ruchu tranzytowego. Niebagatelną kwestią jest istnienie kilku mostów przez Wisłę, które umożliwiają bezproblemowe jej przekroczenie, a także osobnych mostów kolejowych, tunelu metro jaki i jezdni tramwajowych które umożliwiają
przeprawę przez Wisłę.

Foto : Gazeta Wyborcza

Porównanie cen na mieszkania w Warszawie i okolicach. A dokładnie ceny metra kwadratowego 40-50 metrowego mieszkania.

Sulejówka – 6200 – 7600 PLN/ m kw

Legionowo – 5700 – 8000 PLN/m kw

Pruszków – 6500 – 8000 PLN/m kw

Otwock – 5500 – 7000 PLN/ m kw

Piaseczno – 6300 – 8000 PLN/m kw

Są to przykładowe miejscowości gdzie z uwagi na sprawny dojazd do pracy w Warszawie nasza inwestycja będzie cieszyła się zainteresowanie wynajmujących. Jeśli kupujemy zaś we własnych celach mieszkaniowych możemy znaleźć interesującą nieruchomość w miejscowościach okolicznych (+5 km do stacji kolei) już od 4000 PLN/ m kw.

Tym samym cel nabycia nieruchomości będzie definiował nasze dalsze decyzje, a także bezpośrednio przekładał się na cena jaką zapłacimy na nieruchomość w Polsce. Reasumując możliwym jest osiągniecie interesującej nas stopy zwrotu z inwestycji wybierając mieszanie tańsze niż Warszawie jednakże musi być to lokal położony w atrakcyjnym dla najemcy miejscu i kupiony poniżej cen rynkowych, do czego niezbędne jest nawiązanie współpracy ze specjalistami działającymi na tym rynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *