Porównanie cen na nieruchomości w nadmorskich rejonach Polski

Kształtowanie się ceny nabycia nieruchomości w Warszawie.
1 października 2020
Pokaż wszystkie

Porównanie cen na nieruchomości w nadmorskich rejonach Polski

Dzisiaj kontynuujemy rozważania nad kupnem nieruchomości w Polsce.

 

Ten artykuł pozwoli nam zapoznać się z regionami nadmorskimi Polski w aspekcie ich klimatu, lokalizacji i ukształtowania terenu, zamożności regionu a także dochodów mieszkańców i dostępności komunikacyjnej.

Pierwszymi opiszemy sytuację miast w województwach nadmorskich ze szczególnym uwzględnieniem Trójmiasta – Koszalin, Słupsk, Gdańsk, Gdynia, Sopot

Wszystkie te miasta klimatycznie nie różnią się od siebie gdyż leżą w strefie klimatu umiarkowanego, ze znacznym wpływem klimatu atlantyckiego, co jest zauważalne zwłaszcza na brzegu morza Bałtyckiego. Zauważalne są lekkie zimy z niewielkimi mrozami, a szczyt ruchu turystycznego trwa od końca maja do września.

Oprócz ładnych widoków i pozytywnej pogody musimy także myśleć o kondycji finansowej regionu, gdzie żyjemy i inwestujemy.

Posiłkując się danymi Eurostatu spójrzmy na mapę ze zmianą dochodów mieszkańców od 2008 roku do roku 2019 w ramach porównania do średniej unijnej – im bardziej niebiesko tym większa zmiana na plus a im bardziej czerwono tym bardziej region odstaje od średniej unijnej. Na pierwszy rzut oka widać gdzie życie stało się lepsze a gdzie uległo pogorszeniu. W tym aspekcie szczególnie wybija się województwo pomorskie z Trójmiastem.

Teraz odnieśmy się do sytuacji w kontekście liczbowym – konkretnych pieniędzy na mieszkańca które ma on statystycznie do dyspozycji. PKB per capita dla województw nadmorskich z uwagi na handel morski i relatywnie długi sezon turystyczny, a tym samym napływ turystów nie odbiega szczególnie w dół od średniej – z uwzględnieniem całego Trójmiasta jako jednego z motorów polskiej gospodarki. W Słupsku i Kołobrzegu z uwagi na nie najlepsze skomunikowanie i niewielki potok przeładowywanych towarów poza turystyką nie ma zbyt wielu opcji zarobkowania.

Średnie wynagrodzenie w Słupsku w 2018 roku wyniosło 4057,24 zł zaś w Kołobrzegu średnie zarobki w zeszłym roku wyniosły 3 493 zł brutto . Pozytywnie odstają na tym tle miasta portowe Gdańsk z 5642 zł , Gdynia 5347,46 i Sopot z 5 000 zł brutto.

Wnioski dla inwestora są analogiczne jak w innych rejonach Polski – gdy gospodarka w tych regionach rośnie, a zatem zwiększa się zamożność ludności, jej pochodną jest wzrost cen nieruchomości i zapotrzebowanie na najem.

Przejdźmy do oceny poszczególnych miast i nie zapominajmy i otaczających ich pomniejszych ośrodkach jak Rumia dla Trójmiasta czy Ustka dla Słupska.

Słupsk jest 90 tysięcznym ośrodkiem przemysłowym średniej wielkości, z ograniczoną liczbą miejsc pracy które jednakże osobom poza okresem post produkcyjnym oferuje niewygórowane koszty życia w nadmorskim klimacie. Może okazać się ciekawą opcją do rozważenia dla osiedlenia na stały pobyt w słowiańskim mieście o łagodnym klimacie z bliskim dostępem do plaż Bałtyku w pobliskiej Ustce. Miasto w przyszłości będzie połączone droga szybkiego ruchu S6 z Gdańskiem.

Kołobrzeg jest 45 tysięcznym ośrodkiem turystycznym i handlowym średniej wielkości, który oferuje miejsca pracy głównie w turystyce, logistyce i usługach. Jest znanym uzdrowiskiem z pięknymi plażami popularnymi wśród turystów.

Miasto ma dobre połączenie drogą S6 ze Szczecinem i Koszalinem, a w perspektywie kilku lat z całym Trójmiastem.

Może okazać się ciekawą opcją do rozważenia z uwagi na dostępność cen mieszkań i piękne otoczenie przyrody.

Osobną kategorię zwłaszcza dla osób szukających dynamicznego ośrodka miejskiego stanowi Trójmiasto. Każda z dzielnic Gdańska, Sopotu czy Gdyni ma swoją historię i klimat więc koniecznym jest dokładne zapoznanie się z ofertą tego regionu na miejscu. Jest to główny handlowy i logistyczny polski port, skąd nie tylko polskie towary wypływają na świat. W 2019 roku Gdańsk wszedł do piętnastki największych portów kontenerowych w Europie w rankingu tuż za Sankt Petersburgiem. W najbliższych latach zostanie ukończona dalsza rozbudowa portu w Gdańsku, co ugruntuje pierwszą pozycję polskich portów w przeładunkach na Bałtyku. Tradycje industrialne, położenie na Bałtyku i ścisłe związki gospodarcze z Niemcami i Szwecją sprawiają iż jest to pożądane miejsce prowadzenia biznesu i życia.

Niebagatelne znaczenie dla perspektyw miasta ma zwiększona mobilność ludności uzyskana dzięki budowanej drodze S6 i dalszemu połączeniu z Kaliningradem, co wpłynie na wzrost lokalnej ekonomii.

Przyjrzyjmy się cenom mieszkań w przedziale 40- 50 metrów kwadratowych:

Kołobrzeg – 5000 – 8500 PLN/mkw

Słupsk -3300 – 5600 PLN/mkw

Gdańsk- 4500 -13000 PLN/mkw

Gdynia- 5500 – 12000 PLN/mkw

Sopot – 8000 – 12000 PLN/mkw

W trójmieście są oferowane lokale nawet o wartości 20000 PLN/mkw w prestiżowych lokacjach, unikalnych historycznie lub widokowo.

Zakładając, że dynamika wzrostu gospodarki się utrzyma w opisywanych regionach a nawet powróci tempa wzrostu sprzed epidemii warto rozważyć inwestycję w nieruchomość położoną we wskazanych lokalizacjach, tym bardziej że skomunikowanie siecią drug istotnie się poprawi w nadchodzących latach, co przemawia za obraniem ich jako miejsce do życia i prowadzenia biznesu.

Nasz Zespół OrdoVeles z radością pomoże Państwu we wszelkich możliwych niuansach dotyczących nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *